(04568) 5-36-05
09000skvira@gmail.com
Написати нам
Україна, Київська область, місто Сквира вул.Богачевського, 28
Карта проїзду

Про встановлення порядку участі у вихованні дитини

 
Дата публікації 10.4.2023 14:0:49
 

СКВИРСЬКА МІСЬКА РАДА

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ

ПРОЄКТ Р І Ш Е Н Н Я

від  04  квітня 2023 року         м. Сквира                               №

 

 

Про встановлення порядку участі

у вихованні дитини

 

На виконання ухвали Сквирського районного суду Київської області від 13.03.2023 року у справі № 376/1796/22, керуючись ч. 3 ст. 51 Конституції Країни, ч. 8, 9, 10 ст. 7, ч. 4, 5, 6 статті 19, ст..ст. 171, 257, 258, 263 Сімейного Кодексу України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини»,  рішенням виконавчого комітету від 09.02.2021 № 02/07 «Про створення комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Сквирської міської ради, затвердження її персонального складу та Положення», беручи до уваги рекомендації комісії з питань захисту прав дитини від 31.03.2023  року, з метою забезпечення реалізації прав, свобод та законних інтересів дитини, виконавчий комітет Сквирської міської ради

 

ВИРІШИВ:

 

1. Надати  Сквирському районному суду Київської області висновок про встановлення порядку участі Вдовиченка Олександра Петровича, та Вдовиченко Катерини Іванівни  у вихованні внучки Вдовиченко Марії Андріївни, 21.09.2014  року народження (додаток).

2. Контроль за виконанням рішення покласти на заступницю міської голови Валентину Бачинську.

 

 

Голова виконкому                                                          Валентина ЛЕВІЦЬКА

 Додаток

до рішення виконавчого комітету

Сквирської міської ради

від __ квітня 2023 року №__

 

 

 

 

 Додаток

до рішення виконавчого комітету

Сквирської міської ради

від __ квітня 2023 року №__

 

 

 

 

Висновок

про встановлення порядку участі у вихованні дитини

 

До органу опіки та піклування Сквирської міської ради 27.03.2023 року (вх..№03-1916) надійшла ухвала Сквирського районного суду Київської області від 13.03.2023 року (справа № 376/1796/22, провадження №2/376/190/2023 щодо визначення  порядку участі Вдовиченка Олександра Петровича, та Вдовиченко Катерини Іванівни у вихованні малолітньої дитини Вдовиченко Марії Андріївни, ---------  року народження.

Питання щодо визначення  порядку участі Вдовиченка Олександра Петровича, та Вдовиченко Катерини Іванівни у вихованні малолітньої дитини Вдовиченко Марії Андріївни, ---------  року народження, було винесено на розгляд  комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Сквирської міської ради  від 31.03.2023 року.

Розглянувши подані заяви, вивчивши матеріали та обставини справи щодо встановлення порядку участі Вдовиченко Олександра Петровича та Вдовиченко Катерини Іванівни у вихованні  малолітньої Вдовиченко Марії Андріївни, ---------- року народження, встановлено наступне.

Син гр. Вдовиченко Олександра Петровича та Вдовиченко Катерини Іванівни – Вдовиченко Андрій Олександрович з --------  року по 11.04. 2016 року перебував у зареєстрованому шлюбі з Вдовиченко Іриною Сергіївною.

Вдовиченко Андрій Олександрович та Вдовиченко Ірина Сергіївна є батьками малолітньої Вдовиченко Марії Андріївни, --------- року народження, відповідно до свідоцтва про народження Серія --------, дата видачі ---------- року, актовий запис №-------, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Сквирського районного управління юстиції у Київській області.

Малолітня Вдовиченко Марія Андріївна фактично проживає з матір`ю за адресою: -----------------, Білоцерківський район, Київська область.

 

 Встановлено, що гр. України  Вдовиченко Олександр Петрович, ------- року народження, паспорт СК -------, Вдовиченко Катерина Іванівна, -------- року народження (паспорт ----------, виданий Сквирським РВ ГУ МВС України в Київській області «19» 06.1996 року),   проживають за адресою: вул. ------- м. Сквира, Білоцерківський район, Київська область.

Відповідно до свідоцтва про народження Вдовиченка Андрія Олександровича, ---------- року народження, серія ---------, дата видачі 29.12.1984 року, запис №-----, місце реєстрації: Р/В  ЗАГС м. Сквира Київської області, встановлено, що Вдовиченко Катерина Іванівна та Вдовиченко Олександр Петрович є бабусею та дідусем Вдовиченко Марії Андріївни, ------ року народження.

Відповідно до акту обстеження умов проживання, складеного працівником Служби у справах дітей та сім’ї Сквирської міської ради та фахівцем з соціальної роботи комунальної установи Сквирської міської ради «Центр надання соціальних послуг» від 13.07.2022 року, встановлено, що громадяни Вдовиченко О.П. та Вдовиченко К.І. проживають за адресою: -------- м. Сквира, Білоцерківський район, Київська область, у квартирі, яка розміщена на 2 поверсі двоповерхового будинку.  Квартира складається з трьох кімнат,  коридору, кухні, ванної кімнати та туалету. Необхідною побутовою технікою та меблями забезпечена. В кімнатах чисто, охайно. Санітарно-гігієнічні умови проживання задовільні. Є запас продуктів.

Для виховання та розвитку дитини створені необхідні умови: є робоче місце, комп’ютер, іграшки.

В квартирі зареєстровані та проживають 4 особи:

Вдовиченко Олександр Петрович, -------- року народження – власник;

Вдовиченко Катерина Іванівна, -------- року народження – дружина власника;

Вдовиченко Андрій Олександрович, ------- року народження – син;

Вдовиченко Наталія Олександрівна. ------- року народження – донька.

Відповідно до  характеристики від -------- року, виданої фізичною особою-підприємцем Федь Т.В. гр. та трудового договору  між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю від 03.01.2017 року Вдовиченко Катерина Іванівна працює в ФОП Федь Тетяна Володимирівна продавцем.

За період роботи зарекомендувала ввічливою, чуйною, спокійною та дисциплінованою. Не порушує громадський порядок.

Завжди готова прийти на допомогу людям похилого віку та неповнолітнім, є турботливою.

Вдовиченко К.І. є комунікабельною та працьовитою.

Відповідно до  характеристики від 05.12.2022 року №240, виданої Сквирською міською радою, гр. Вдовиченко О.П. веде активний спосіб життя. Зарекомендував себе як зразковий громадян, який підтримує добрі стосунки як у сім’ї, так і в спілкуванні з сусідами.

В конфліктних ситуаціях не помічений, а навпаки – дружелюбний і по можливості надає їм допомогу.

Має активну громадянську позицію.

Відповідно до довідки про доходи №9114231328224100 від 20.07.2022 року, виданої на ім’я Вдовиченко Катерини Іванівни, встановлено, що вона перебуває на обліку в Сквирському об’єднаному управління ПФУ в Київській області і отримує пенсію по інвалідності. 

Відповідно до довідки про доходи №7704957035791767 від 05.12.2022 року, виданої на ім’я Вдовиченко Олександра Петровича, встановлено, що він перебуває на обліку в Сквирському об’єднаному управління ПФУ в Київській області і отримує пенсію за віком.

Вдовиченко О.П та Вдовиченко К.І. на засіданні Комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Сквирської міської ради стверджували, що Вдовиченко Ірина Сергіївна створює умови, які перешкоджають їм, як дідові та бабі, у реалізацій своїх прав щодо участі у вихованні та спілкуванні з онукою.

Під час засідання Комісії з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Сквирської міської ради Вдовиченко О.П. та Вдовиченко К.І. поводили себе надміру емоційно, агресивно, перебивали та ображали Вдовиченко Ірину Сергіївну та членів комісії. В позовній заяві гр. Вдовиченко О.П. та Вдовиченко К.І. вказують, що з онукою перебувають в дуже теплих відносинах, постійно з нею зустрічаються, спілкуються телефоном, по мірі матеріальних можливостей купують онучці одяг, продукти харчування, канцелярське приладдя та інші речі.

 Вони вважають за необхідне визначити такі способи участі бабусі та дідуся у вихованні та спілкуванні з дитиною, а саме:

- зустрічі та проведення часу з внучкою Вдовиченко Марією Андріївною, ------- року народження, - два рази на тиждень за місцем їх проживання, протягом доби за попередньою домовленістю з матір’ю дитини Вдовиченко Іриною Сергіївною, з яких один день для бабусі Вдовиченко Катерини Іванівни і один день для дідуся Вдовиченка Олександра Петровича та їх дні народження.

встановити графік спілкування з онукою, визначити спосіб їх участі у вихованні онуки шляхом систематичних побачень та вільного спілкування.

На сьогодні існує конфлікт та неприязні відносини між Вдовиченко Олександром Петровичем , Вдовиченко Катериною Іванівною та Вдовиченко Іриною Сергіївною.

Гр. Вдовиченко О.П. та Вдовиченко К.І. неодноразово ображали її, влаштовували скандали, поводили себе агресивно, погрожували їй в присутності дитини, а також в громадських місцях, зокрема, на її робочому місці. Це, в свою чергу, вплинуло на психоемоційний стан дитини. Дитина гостро реагує на агресивну поведінку з боку дідуся та бабусі по відношенню до її мами.

Ірина Вдовиченко під час засідання Комісії не заперечувала проти спілкування дитини з дідусем та бабусею у разі попередньої домовленості. Проте, Вдовиченко І.С. заперечує проти запропонованого  дідусем та бабусею графіку побачень, оскільки відповідно до рішення комісії з питань захисту прав дитини Сквирської райдержадміністрації Київської області від 23.05.2016 року (протокол №4/16)(чинне) визначено спосіб участі Вдовиченка Андрія Олександровича, -------- року народження, у вихованні його малолітньої доньки Вдовиченко Марії Андріївни, ------ року народження:

- зустрічі із дитиною можуть відбуватися 3 рази на тиждень для спільних прогулянок;

- 2-3 рази на місяць за попередньою домовленістю з матір’ю дитини до 20.00 годин, проводити час з донечкою на дні народження, деякі державні і церковні свята за попередньою домовленістю з матір’ю дитини протягом 2-3 годин.

 Враховуючи те, що дитина навчається з понеділка по п'ятницю,  в суботу відвідує гуртки, а в неділю готується до наступного учбового тижня, вчить уроки, тому в інтересах дитини краще буде визначити декілька годин для побачень з дідусем та бабусею за бажанням дитини та попереднім погодженням з матір`ю: 1 раз на місяць (IV неділя місяця) з 10.00 до 17.00 год. за бажанням дитини та попередньою домовленістю з матір'ю дитини.

Щодо вимоги визначити часи побачення з дитиною на дні народження, то вважає, що таке спілкування можливе за бажанням дитини та виключно за попередньою домовленістю з нею, як матір`ю.

При розгляді справи Комісія з питань захисту прав дитини виконавчого комітету Сквирської міськрї ради вважає за необхідне врахувати позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 17 жовтня 2020 року в справі № 402/428/16 про те, що суди під час вирішення спорів щодо дітей мають виходити в першу чергу з інтересів дитини.

Відповідно до частини третьої статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Частинами першою, другою статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої Верховною Радою України 27 лютого 1991 року (далі - Конвенція), передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

Відповідно до частини першої статті 18, частини першої статті 27 Конвенції держави-учасниці докладають всіх можливих зусиль до того, щоб забезпечити визнання принципу загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини. Батьки або у відповідних випадках законні опікуни несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування. Держави-учасниці визнають право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини.

Згідно із частинами восьмою, дев`ятою та десятою статті 7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї. Сімейні відносини регулюються на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства. Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист.

Положеннями статті 257 СК України визначено, що баба, дід, прабаба, прадід мають право спілкуватися зі своїми внуками, правнуками, брати участь у їх вихованні. Батьки та інші особи, з якими проживає дитина, не мають права перешкоджати у здійсненні бабою, дідом, прабабою, прадідом своїх прав щодо виховання внуків, правнуків. Якщо такі перешкоди чиняться, баба, дід, прабаба, прадід мають право на звернення до суду з позовом про їх усунення.

Відповідно до статті 263 СК України спір щодо участі баби, діда, прабаби, прадіда, брата, сестри, мачухи, вітчима у вихованні дитини вирішується судом відповідно до статті 159 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 159 СК України суд визначає способи участі у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця проживання тощо), місце та час їхнього спілкування з урахуванням ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особистої прихильності дитини, її віку, стану здоров`я та інших обставин, що мають істотне значення. В окремих випадках, якщо це викликано інтересами дитини, суд може обумовити побачення з дитиною присутністю іншої особи.

Згідно із частинами четвертою, п`ятою статті 19 СК України при розгляді судом справ щодо розв`язання спору відносно участі у вихованні дитини обов`язковою є участь органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 02 грудня 2020 року у справі № 308/9575/18 (провадження № 61-5102св20) вказано, що: "системний аналіз норм Сімейного Кодексу України дає підстави вважати, що баба має право на особисте спілкування з дитиною, а той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати їй спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини. Отже, при розгляді позовних вимог про визначення порядку спілкування баби з внуком обов`язковими є наявність письмового висновку органів опіки та піклування та його участь у судовому засіданні".

Відповідно до ч. 2 ст. 29 Цивільного кодексу України фізична особа не може бути проти її волі розлучена з сім`єю, крім випадків, встановлених законом.

Положення статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою передбачено право на повагу до сімейного життя, поширюються у тому числі і на відносини між бабою, дідом та онуками. (Рішення Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) у справі «Kruskic v. Croatia» від 25 листопада 2014 року, п. 108). ЄСПЛ зазначає, що держава повинна за загальним правилом забезпечити збереження сімейного зв`язку там, де він існує. Право на повагу до сімейного життя баби, діда у відносинах з їхніми онуками передбачає, у першу чергу, право підтримувати звичайні стосунки з онуками, навіть якщо такий контакт зазвичай відбувається за згодою особи, яка має батьківську відповідальність» (Рішення ЄСПЛ «Bogonosovy v. Russia» від 05 березня 2019 року, п. 82).

Європейський суд з прав людини в п. 47 та 50 рішення «Савіни проти України» від 18.12.2008 року, зазначає «Суд повторює, що право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і що заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 (див., зокрема, рішення у справі «МакМайкл проти Сполученого Королівства» (McMichael v. the United Kingdom) від 24 лютого 1995 року, п. 86, серія A, № 307-B)…. Зокрема, якщо рішення мотивується необхідністю захистити дитину від небезпеки, має бути доведено, що така небезпека справді існує (див., mutatis mutandis, справу «Хазе проти Німеччини» (Haase v. Germany), № 11057/02, п. 99, ЄСПЛ 2004-III (витяги).

Враховуючи вище викладене, дослідивши інтереси дитини, її вік, звичний розпорядок дня, стан здоров`я та психоемоційний стан, а також стан поведінку та емоційний стан дідуся та бабусі, їх можливість забезпечити онуку належними умовами перебування, є доцільним встановити графік зустрічей, який не буде порушувати режим дня дитини та навчання, не буде відривати її від нормального, звичайного для дитини середовища та не заважатиме нормальному існуванню.

Діючи в інтересах дитини, керуючись статтями 17, 19, 159, 171, 257, 258, 263 Сімейного кодексу України, статтями 8, 11, 12, 14, 15 Закону України «Про охорону дитинства», враховуючи рекомендації комісії з питань захисту прав дитини, виконавчий комітет Сквирської міської ради вважає за доцільне:

  1. Рекомендувати встановити порядок спілкування та участі Вдовиченка Олександра Петровича та Вдовиченко Катерини Іванівни у вихованні онуки шляхом перебування малолітньої Вдовиченко Марії Андріївни, --------- року народження, з Вдовиченко Олександром Петровичем та Вдовиченко Катериною Іванівною за місцем їх проживання: вул. ------- м. Сквира, Білоцерківський район, Київська область, 1 раз на місяць - в четверту неділю місяця з 10:00 год по 17:00 год з обов`язком забрати онуку з місця її проживання за адресою: -------- м. Сквира, Білоцерківський район, Київська область (місця проживання матері дитини Вдовиченко Ірини Сергіївни ), враховуючи стан здоров’я і бажання дитини та за попередньою домовленістю з матір’ю дитини.

Щодо вимоги визначити часи побачення з дитиною на дні народження, то таке спілкування можливе за бажанням дитини та виключно за попередньою домовленістю з матір`ю.

Побачення можуть відбуватися в місцях культурно-розважального характеру, призначених для повноцінного відпочинку дітей на території Сквирської міської територіальної громади із обов’язковим урахуванням стану здоров'я, бажання, інтересів та потреб дитини.

  1. Рекомендувати Вдовиченку Олександру Петровичу та Вдовиченко Катерині Іванівні:
  • дотримуватися режиму харчування, відпочинку, правил безпеки, установлених для дітей даного віку;
  • враховувати  стан здоров’я дитини;
  • попереджати за добу матір про можливість спілкування з дитиною та повідомлення про місцезнаходження дитини;
  • вчасне повернення дитини матері не пізніше 18.00 години в неділю;
  •  не порушувати графік побачень.
  1. Рекомендувати матері дитини Вдовиченко Ірині Сергіївні не чинити перешкод у спілкуванні дідуся та бабусі з онукою.
  2. Порядок побачень може бути змінено за взаємною згодою з урахуванням бажання та стану здоров`я дитини.

 

 

 

Голова виконкому                                                            Валентина ЛЕВІЦЬКА

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
Швидке замовлення:
+380



Вхід на сайт:

Запам'ятати мене
Відновлення паролю:
Інструкції по відновленню паролю
буде відправлена на пошту вказану
при реєстрації на сайті.
Реєстрація: