Роль пробації в гуманізації системи виконання покарань

Дата публікації 31.5.2022 14:37:31

Пробація – це шанс на виправлення без ізоляції від суспільства, яка відіграє значну роль в гуманізації системи виконання покарань та сприяє особам, які опинилися в конфлікті із законом, у подоланні шкідливих звичок та зміні свого прокримінального мислення, зберегти роботу та житло, отримати підтримку в бажанні змінитися та можливість довести це оточуючим, зберегти та покращити стосунки у сім’ї та громаді.
Розширення переліку альтернативних позбавленню волі покарань підтверджує, що суспільство все більше усвідомлює той факт, що відбування покарання у вигляді позбавлення волі перешкоджає подальшій соціальній адаптації та ресоціалізації особистості, їх поверненню в суспільство: людина в умовах ізоляції втрачає соціально значущі навички, освоює в місцях позбавлення волі елементи кримінальної субкультури, крім того, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі під наглядом кваліфікованих працівників органу пробації дає змогу уникнути негативних моральних, психологічних і фізичних наслідків ізоляції, оскільки при альтернативному покаранні навички соціальної взаємодії зберігаються й розвиваються під впливом соціального середовища і за активної допомоги співробітників органу пробації. Окрім того, що також не менш важливо, перевиховання засудженого на пробації обходиться платникам податків щонайменше у 10 разів дешевше, ніж його утримання у в’язниці.
Переваги пробації
Для держави
• для платників податків виправлення правопорушника на пробації в кілька разів дешевше, ніж його утримання у в’язниці
• європейський шлях розвитку та гідне представлення держави на міжнародному рівні
Для суспільства
• справедливе правосуддя
• безпека
Для особи, яка вчинила правопорушення
• допомога у подоланні шкідливих звичок та зміна прокримінального мислення
• можливість не зазнати негативних наслідків перебування у в’язниці, зберегти роботу та житло
• підтримка бажання змінитися та можливість довести це оточуючим
• збереження й покращення стосунків у сім’ї та в суспільстві
У місті Сквира виконання завдань та функцій пробації здійснює Білоцерківський районний відділ № 3, який підпорядковується філії Державної установи «Центр пробації» у Київській області. Працівники пробації мотивують клієнтів пробації до змін, залучають партнерські організації та волонтерів пробації для надання їм сприяння у вирішенні різноманітних проблем, які, найімовірніше, призвели до вчинення злочину. Вирішена проблема, нові знання та навички для самостійного вирішення у подальшому аналогічних проблемних питань без порушення законів, прав і свобод інших людей – це мінімізація ризику вчинення цією особою нового злочину.
Фахівець( з питань соціальної роботи
із суб’єктами пробації) Білоцерківського РВ №3
філії Державної установи «Центр пробації»
у м. Києві та Київській області Юлія ЧУЙ